Yükleme Ekranını Geçmek İçin Tıklayınız.

Çelik Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

I.        İhtiyacın kapsamını belirleyin

a.       Çelik Kasa seçiminde ilk adım ihtiyacınızı belirlemektir. Böylece satış danışmanınız size doğru tip ve ebatlarda kasa önerebilecek, kararınızı doğru vermenizi sağlayacaktır.

b.      Neleri kasada muhafaza edeceğinizi düşünün; Muhasebe defterleri, sözleşmeler, tapu ve senetler, kimlik belgeleri, ruhsat ve pasaportlar, kitap, mücevherat, silah, laptop, tablet, saat, kamera, para, çeşitli koleksiyonlar vb.

c.       Kasayı yerleştireceğiniz yeri belirleyin ve İhtiyacınızınız da göz önünde bulundurarak kasanın ölçülerini belirleyin. Kasayı koymayı düşündüğünüz yere bağlı olarak belirleyeceğiniz kasa ölçüleri, muhafaza edeceğiniz eşyalarınızın kasaya sığmasını engelleyebilir. Kasanın yerleştirileceği yer ile ihtiyaç duyduğunuz minimum iç ölçüler birlikte değerlendirilmelidir.

d.      Çelik kasa uzun ömürlü bir eşyadır. Bu nedenle yeni bir çelik kasa alırken, yer problemi yoksa, ileriki zamanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları da göz önünde bulundurmak ve yeterince büyük bir çelik kasa almak gerekir. Kasanın büyük olması güvenlik ihtiyacının karşılanmasında da avantaj sağlayacaktır.

II.      Güvenlik ihtiyacının seviyesi ve tipini belirleyin.

a.       Dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı güvenlik,

b.      Ev veya işyerinizde, çocuklara veya diğer çalışanlara karşı güvenlik,

c.       Yangına karşı güvenlik

III.    Kasanın bulunacağı ortamın mevcut güvenlik koşulları kötü niyetli kimselerin kasa üzerinde hangi süreyle rahat çalışmasına izin verebilmektedir. Bu kasanın güvenlik seviyesini ve mümkün ise yere sabitlenip sabitlenmemesini belirlememize olanak verecektir.

a.       5 dk. Sürebilecek saldırıya karşı güvenlik

b.      15 dk sürebilecek saldıra karşı güvenlik

c.       30 dk sürebilecek saldırıya karşı güvenlik

d.      30 dk üzerinde sürebilecek karşı güvenlik

IV.    Kilit sistemini belirleyin

a.       Çelik kasalarda kilit sistemi en önemli güvenlik parametrelerinden birisidir. Kasa üzerinde anahtarlı kilit, elektronik şifreli kilit ve çevirmeli kilit sistemleri tek başına veya kombine şekilde bulunabilir. Tecrübelerimiz kasa üzerinde bir adet elektronik şifre ve bir adet çevirmeli (mekanik) şifre bulunmasının güvenlik avantajı sağladığını göstermektedir. Kaliteli bir elektronik şifreli kilit en iyi korumayı sağlayacaktır.

b.      Önerdiğimiz şifre ve kilit markaları; Kıratlı, M-lock, Stuv, Mauer, La Gard veya Sargent & Greenleaf.

c.       Kilit sistemlerinde en üst düzey güvenlik için satış danışmanınızdan “Cam Kilit” hakkında bilgi alın.

V.      Çelik kasanın sac kalınlıklarına ve dolgu malzemesine dikkat edin.

a.       Sac kalınlıkları, kullanılan dolgu malzemesi ve kapılarda kullanılan fitiller kasanın güvenlik düzeyini, ısı geçirmezliğini doğrudan etkilemektedir. Güvenlik ihtiyacınızın seviyesine bağlı olarak tercih edebilceğiniz farklı özellikler sunulmaktadır.

VI.    Çelik kasanın EN-1143-1 güvenlik sertifikası var mı?

a.       TSE, ECBS, SP ya da UL gibi Uluslararası sertifikasyon kuruluşları, çelik para kasalarını testlerden geçirerek, standartlara uygunluğu kontrol eder ve dünya çapında bir güvenlik standardizasyonu oluştururlar. EN 1143-1 sertifikası, alacağınız çelik kasanın güvenlik seviyesinden emin olmanıza olanak vermektedir.

VI.    En Önemlisi İse Çelik Kasa nereden Alınır.?

Çelik kasa alırken ucuz olsun diyerek insanlar genelde araç üzerinde kasa satan kişilerden kasa almaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü bu tür firmalara bir daha ulaşmanız mümkün olmayabilir. Kasanızın herhangi bir sorunu olduğunda servis veremeyebilir. Ve bu tür kasa satan firmalar ucuza satabilmek için kasanın kalitesini de düşürmektedirler. En önemlisi ise bu firmalardan bazıları önceden yedek anahtar yaptırıp kasayı satarken satın alan kişinin adını adresini ve kasayı nereye koyduğunu bildiklerinden dolayı daha sonraki zamanlarda ellerindeki yedek anahtarlarla hırsızlık yapmışlardır. Bunların bir çok örneği mevcuttur.

Çelik Kasa Alırken fiyatından daha çok firmanın güvenirliliğine, üretici olup olmadığına, kaç yıldır bu işi yaptığına, referanslarına , gelecekte size servis verip veremeyeceğine bakılması gerekir. Ucuz olan kasa iyi kasa demek değildir. Çünkü kasanın içinde belki de yıllardan beri biriktirdiklerinizi, mücevherlerinizi ve sizin için önemli olan manevi değerlerinizi saklayacaksınız. Bu nedenle ucuz kasa değilde güvenilir firmadan kaliteli kasa almanızı öneririz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published.